Görme Engelliler
T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
SAMSUN / TERME - Anafartalar Ortaokulu

Basında Biz

Basında Biz

 

İlköğretim Haftası Kutlandı

2012-2013 Eğitim Öğretim yılı, İlköğretim Haftası kutlama programı ile başladı. İlköğretim Haftası Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenin ardından Anafartalar İlköğretim Okulu´nda gerçekleştirilen etkinliklerle kutlandı.

Terme´de 2012-2013 eğitim öğretim yılı,  İlköğretim Haftası kutlama programı ile başladı. İlköğretim Haftası Atatürk Anıtı önünde düzenlenen çelenk  törenin ardından Anafartalar İlköğretim Okulu´nda gerçekleştirilen etkinliklerle kutlandı. 

Törene, Terme Kaymakamı Fahri Meral, Belediye Başkanı Ahmet Yirmibeşoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Suat Arslan, daire amirleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı. 

Anıt önünde yapılan kısa törenin ardından Anafartalar İlköğretim Okulunda düzenlenen kutlama programına geçildi.         

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı müdür yardımcısı Ali Uçar yaparken, öğrenciler adına konuşmayı ise Sümeyra Cabbar yaptı. Program akışında şiirler okundu, türküler söylendi. Erol Alan yönetiminde halk oyunları ekibi gösterisi yapıldı. 8. Sınıf öğrencileri okula yeni gelen arkadaşlarına çiçekler vererek hoş geldiniz dediler. Düzenlenen programla öğrenciler yeni eğitim öğretim yılına merhaba dediler.Kaynak: Terme Bilgi

..........

 
 Basında Biz

 " Arkadaşım ve Ben " Ödülü Merve YILMAZ´ın

Samsun Çarşı Mağazası’nın düzenlediği 11. Geleneksel Resim Yarışmasın’nın, ‘Arkadaşım ve Ben’ kategori ödülü, Terme Anafartalar Ortaokulu öğrencilerinden Merve Yılmaz’ın oldu.

Samsun Çarşı Mağazası tarafından düzenlenen 11. Geleneksel Resim Yarışmasında; ‘Kardeşim ve Ben’, ‘Arkadaşım ve Ben’, ‘Uluslararası Kardeşlik’ kategorilerinde; Samsun, Sinop, Amasya, Tokat illeri ve ilçelerinden toplam 2.355 resim yarıştı.


Yarışmaya katılan resimler, 19 Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ata Yakup Kaptan, Doç. Dr. Çağatay Karahan, Yard. Doç. Dr. Benan Çokokumuş, Atılım Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanlığı Bölümü Öğretim Görevlisi Evren Tural ve Samsun Çarşı Mağazası Müdürü Timur Yeten´ den oluşan Jüri üyeleri tarafından değerlendirildi.

Yarışmaya ilçemizden katılan, Anafartalar Ortaokulu 5/B sınıfı öğrencisi Merve Yılmaz,  “Arkadaşım ve Ben” kategorisinde ikincilik elde ederek yarışmanın ödülü 500 TL’yi almaya hak kazandı. Yılmaz, ödülünü İl Emniyet Müdürü İsmail Türkmenli´nden aldı.

Ödül törenine, Okul Müdürü Mustafa Gödek, Görsel Sanatlar Öğretmeni Haluk Halim Bozyurt ile Merve Yılmaz´ın ailesi de katıldı.

VALİ AKSOY: GENÇ YETENEKLERİ KEŞFETMEK ÖNEMLİ
Ödül törenine katılan ve ödüllerin verilmesinin ardından konuşma yapan Vali Hüseyin Aksoy, “Çarşı Mağazasının geleneksel hâle getirdiği bu resim yarışmasında ödül alanları öncelikle kutluyorum. Onlara destek veren, onları yetiştiren başta aileleri olmak üzere öğretmenlerine teşekkürlerimi sunuyorum. Genç yeteneklerin belirlenmesi ve ortaya çıkarılması bakımından bu etkinlik oldukça önemli ve anlamlıdır. Bu gençlerimizin bu yeteneklerinin belirlenmesi ve hesaplanması adına bu çalışmaları önemsiyoruz. Sanatın her yönünün desteklenmesi ve bu özellikleriyle yansıtılması büyük önem taşıyor. Ben Çarşı Mağazasına, bu eserlerin değerlendirilmesinde görev alan jürimize ve onları yetiştiren öğretmenleri ve ailelerine çok teşekkür ediyorum. Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” dedi.Kaynak: Terme Bilgi

..........

 
 Basında Biz  
 Terme Anafartalar Ortaokulu, Mevlana Haftasını, düzenlediği programla kutladı.

Mevlana Haftası, Anafartalar Ortaokulu Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmeni Ayşe Şimşek tarafından hazırlanan programla, okul bahçesinde kutlandı.

Programa, Terme Belediye Başkanı Ahmet Yirmibeşoğlu´nun eşi Halide Yirmibeşoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Suat Arslan, Şube Müdürü Aslan Doğan, Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Celal Ormancı, Anafartalar Ortaokulu Okul-Aile Birliği Başkanı İsmail Öksüz, Büyük Atlas Yemek Fabrikası Kurucusu Oğuzhan Duran ve veliler katıldı.

Mevlana´nın hayatı hakkında bilgiye, özlü sözlerine, varlıklara bakış açısına yer verilen programda, okul öğretmenlerinden Müzik Öğretmeni Emrah Hopalı ve Sınıf Öğretmeni Erol Alan, konuklara hoş bir ney dinletisi sundu. Herkesin beğeniyle izlediği program sonrası veliler tarafından hazırlanan aşureler ikram edildi.

ÖDÜL TÖRENİ DE YAPILDI

Program çerçevesinde, okulda spor ve kültürel etkinliklerde dereceye giren öğrenciler için ödül töreni düzenlendi.

Tören öncesi, okuldaki ihtiyaç sahibi öğrencilere yemek yardımında bulunan Büyük Atlas Yemek Fabrikası Kurucusu Oğuzhan Duran´a, ilçe Milli Eğitim Müdürü Suat Arslan tarafından teşekkür plaketi verildi.

Daha sonra, Okullar Arası Futbol Turnuvasında ilçe 3´ncüsü olan Anafartalar okul takımına, Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Celal Ormancı tarafından madalyaları takıldı.

Ayrıca, 24 Kasım ‘Öğretmenler Günü’ konulu resim yarışmasında dereceye giren 7´nci sınıflar ilçe birincisine Şube Müdürü Aslan Doğan, 5´nci sınıflar ilçe birincisi ve üçüncüsüne Halide Yirmibeşoğlu, 5´nci sınıflar ilçe ikincisine Okul-Aile Birliği Başkanı İsmail Öksüz tarafından ödülleri verildi.Kaynak: Terme Bilgi

..........

 
Basında Biz

Anafartalar Halk Oyunu Ekibi İlde Birinci Oldu

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu tarafından düzenlenen Kulüplerarası İl Birinciliği Yarışması´na   başvuruda bulunan Terme Anafartalar İO il elemelerinde birinci oldu. 

Ekibin öğretmeni Erol Alan, İl Yarışmasında rahatlıkla derece yaparak bölge elemelerine katılacağını söylemişti. Başarı öğretmenimizin dediği gibi oldu. Halk Oyunları Ekibimiz Geleneksel Düzenlemeli Dal Yıldızlar Kategorisinde ilde birinci olarak, Kırşehir´de yapılacak olan Bölge Yarışması´nda Samsun ilini temsil etme hakkını elde etti. Bu başarısıyla okulun ve Terme´nin gururu oldu. 

Ekibin öğretmeni Alan, "Bölge yarışmasında da ekibin derece alacağına inancımız tamdır. Bu başarımızda bizleri sürekli destekleyen, Terme Belediye Başkanlığına, İlçe Kaymakamlığına, İlçe Spor Müdürlüğüne, Esnaf  ve Sivil Toplum Örgütlerine ve Öğrenci Velilerimize teşekkür ederiz."dedi.
Bilgi Gazetesi olarak ekimizi tebrik ediyor, diğer yarışmalarda da başarılı olacağına inanıyoruz.Kaynak: Terme Bilgi

..........

 
 Basında Biz

Anafartalar´da Hayat, Dolu Dizgin

Okulların tanıtıldığı yazı dizimizde bu hafta Anafartalar Ortaokulu´nu tanıtıyoruz:

Resim Kursumuz

Okul müdürü Mustafa Gödek, "Okullarda Hayat Olsun" projesi kapsamında Terme Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ile işbirliğine gidilerek halka yönelik okulda resim kursu açıldığını belirtti. Bu kursta ilçenin çeşitli okullarında çalışan öğretmenlere verilmekte. Kursu veren öğretmenimiz Haluk Halim Bozyurt, "Amacımızın nitelikli ürünler ortaya koyarak resme olan ilgiyi artırmak, özendirmek ve okulumuzun sanatsal etkinlikler çerçevesinde ismini duyurmaktır."dedi.     

Her Sınıfa Projeksiyon Makinesi
Günümüzde teknoloji altyapısının eksik olduğu ortamlarda eğitim öğretimin sektelendiği gerçeği ile okul  harekete geçti. Her Sınıfa Projeksiyon Makinesi Kampanyası´´ kapsamında sınıflar projeksiyon makinelerine kavuşuyor. Şu ana kadar yerel imkanları kullanarak altı tane sınıfa projeksiyon makinesi temin edildi. Tüm sınıfların projeksiyon makinesine kavuşması hedefleniyor.

Artık Bilinçlendik, Okul Yasalarına Uyuyoruz
Okul Müdürü Mustafa Gödek, "Okul Yasası Uygulamadaki Amacımız Anafartalar Ortaokulu  ulusal ve evrensel değerleri, birikimleri kavrayan ve onlara katkıda bulunan; değişim ve gelişime açık; Atatürk ilkelerine bağlı, laik ve demokratik toplum düzenini benimseyen, kendine güvenli, çevresine saygılı, yaratıcı, özgür, hoşgörülü, katılımcı, sorumluluk sahibi bireyler yetiştirmek misyonundan hareketle öğrencilerimizden okul içi ve dışı kurallara uygun hareket etmesini bekliyoruz."dedi.

Okul Yasası Nedir ?
Tüm öğrencilerin eğitim ve öğretim görme hakları vardır. Hiçbir öğrenci bir başkasının bu hakkına engel olamaz. Öğrenci Yasası, okulda öğrencilere istenen davranışları kazandırmak, pekiştirmek ve istenmeyen davranışları önlemek amacıyla oluşturulmuştur.

Okulda etkili öğrenme ve öğretme ortamını sağlamak, geliştirmek ve aynı zamanda istenen öğrenci davranışlarını kazandırmak için; sınıf içinde ve dışında öğrencilerin uyması gereken kurallar “Öğrenci Yasası” nın içeriğini oluşturur.

Örnek Öğrenci Uygulaması
Her ayın başında sınıf defterlerinin içine birer kopya “Örnek Öğrenci Değerlendirme Formu” konulur, formların korunmasından sınıf başkanı sorumludur. Formu kaybolan sınıf o ay  için bu uygulamadan mahrum bırakılır. O sınıfın öğrencileri diğer aya 10´ar eksik puanla başlar. Ay bitiminde, her öğrencinin puanı belirlenir sınıfın en yüksek puana sahip öğrencisi o sınıf için ayın öğrencisi seçilir.

Tüm sınıfların örnek öğrencileri ayın ilk haftasında törende ilan edilir ve ödüllendirilir. Örnek öğrencilerin fotoğrafları 1 ay boyunca panoda sergilenir. 
Anafartalar Ortaokulu öğrencilerinin uymaları gereken genel kurallar ve uygulanacak puan karşılıkları aşağıda belirtilmiştir: 

1. Okulun kılık kıyafet kurallarına uyar (5 p). 
2. Çevreyi  temiz tutar (5 p). 
3. Okuldan izinsiz olarak ayrılmaz (20p) 
4. Okula ve okulun eşyalarına bilinçli olarak zarar  vermez (10p). 
5. Okul sınırları içinde olumsuz ve kavgacı tavırlar içinde bulunmaz, hakaret içeren ve alay edici ifadeler kullanmaz (20 p). 
6. Her koşulda doğruyu söyler, dürüst davranır (5 p). 
7. Okula zamanında gelir ve derslerine zamanında girer (5p).
8. Bayrak törenlerine ve diğer törenlere zamanında katılır ve kurallara uygun davranır (20 p). 
9. Başkalarının malını izinsiz almaz ve kullanmaz ( 20 p). 
10. Öğretmene saygısızlık kabul edilebilecek söz ve eylemlerde bulunmaz.(30 p). 
11. Öğrenci zili çaldığında sınıfta öğretmenini sessizce bekler (5 p)
12. Derslere, araç-gereçleriyle donanımlı ve hazırlıklı girer (5 p). 
13. Sınıf düzenini bozacak, eğitim ve öğretimin yapılmasını engelleyecek tutum ve davranışlarda bulunmaz (10 p). 
14. Derste söz alarak konuşur ve başkalarının konuşma özgürlüğüne saygı gösterir (5 p). 
15. Ders sırasında sakız çiğnemek, bir şeyler  yemek gibi davranışlarda bulunmaz (5p). 
16. Kopya çekmek gibi ahlaki olmayan tutum ve davranışlarda bulunmaz (20p). 
17. Sınıfındaki araç gereçleri iyi kullanır ve korur (10 p). 

Okulun öğrencisi olarak;
* İyi bir Eğitim için,
* İyi bir Gelecek için,
* İyi Arkadaşlıklar için,
* Daha iyi bir Çalışma Ortamı için,
* Sevgi ve Saygıya dayalı bir okul ortamı için,
Okul Kurallarına Uymak gerekir
 

3/B Sınıfı Öğrenci Yasası Genel Değerlendirmesi
3/B Sınıf Öğretmeni Saliha KANBUR, "Okulda uygulanan okul yasası ile birlikte öğrencilerim ´ayın öğrencisi´ olabilmek için davranışlarına çok özen göstermeye başladılar. Yaptığım veli toplantılarında okul yasası ile ilgili verdiğim bilgiler dahilinde veliler de uygulamayı çok büyük ilgi ile takip etmeye başladılar. Çocuklarının ayın örnek öğrencisi olabilmesi için veliler her gün eve gittiklerinde çocuklarına puanlarının düşüp düşmediğini, ne kadar yükseldiğini nedenleriyle birlikte soruyorlar. Öğrenci ise puanının artması ya da azalmasına neden olan davranışının farkında olduğu için davranışlarını kontrol etme çabası içerisine girdi. Uygulamayla birlikte sınıf içerinde yardımlaşma, sorumluluk duygusu ve düzen artarken sorunsuz ve huzurlu bir sınıf ortamı sağlanmış oldu."dedi.

Halk Oyunları Ekibimiz İl Elemelerine Hazır, Hedef Bölge ve Türkiye Finalleri
Türkiye Halk Oyunları Federasyonu tarafından düzenlenen Kulüplerarası İl Yarışması´na Okumuz başvuruda bulunmuştur. Topluluğun idarecisi Erol Alan ekibimizin  İl Yarışmasında rahatlıkla derece yaparak bölge elemelerine katılacağını, oradan da Türkiye finallerinde derece veya dereceyi zorlayacaklarını belirtti. Disiplini ve planlı çalışma neticesinde Samsun Bölgesinde kulübümüz Halk Oyunları Ekibinin  bir marka olduğunu belirten Erol Alan her türlü maddi ve manevi desteklerinden dolayı velilere, İlçe Kaymakamlığına, Terme Belediye Başkanlığına, İlçe Spor Müdürlüğüne, Esnaf  ve Sivil Toplum Örgütlerine teşekkür etti.

Radyasyonu Hapsettik
Fen ve Teknoloji öğretmeni S.Ahmet Güleç tarafından sınıflarda tüm öğrencilere atık pillerin zararları konusunda bilgi verildi. Öğrenciler, atik pillerin çevreye ve insan sağlığına verdiği zararları öğrendikten sonra evlerindeki atık pilleri okula getirmeye başladılar. Okulda toplanan atik piller depolanarak TAP tarafından belirli aralıklarla alınıyor. 

Biz, Sizsiz Olamayız
Okulda her ay Okul Aile Birliği Yönetim Kurulu ve tüm sınıflardan dönüşümlü olarak birer velinin katıldığı aylık değerlendirme toplantıları yapılmaktadır. Bu toplantıda bir önceki ayın eğitim öğretim yönünden değerlendirilmesi yapılmakta.  Daha iyi bir eğitim öğretim ortamının oluşması, yardıma muhtaç öğrencilere yönelik etkinlikler, öğrencilerin devam-devamsızlık durumu, deneme sınav sonuçları ve risk teşkil eden öğrencilerimize nasıl katkıda bulunulacağı v.b. konular görüşülmektedir.Kaynak:Terme Bilgi

..........

 
Basında Biz  
Küçüklerin Büyüğü, Anafartalar

10 Nisan 2013´te başlayıp 16 Nisan 2013´te sona eren küçük erkekler futbol turnuvasının şampiyonu Anafartalar Ortaokulu oldu.

13 takımın katıldığı müsabakalar sonunda Anafartalar Ortaokulu ile Terme Ortaokulunun final müsabakası görülmeye değerdi.

Zaman zaman yoğun çekişmelere sahne olan, zaman zaman da profesyonel futbolculara taş çıkaran hareketleri seyirciler zevkle izledi ve alkışladı. 
Anafartalar Ortaokulu Beden Eğitimi Öğretmeni İsmet Aydemir, “3-5 yıldır planlı programlı çalıştığım sporcularım şampiyonluğu hak etmiştir.

Okullarımızda altyapı için ilkokul birinci sınıf ya da ikinci sınıftan itibaren çocuklarımızı alıp planlı programlı çalıştığımız takdirde bizim gibi meyvelerini alabilirisiniz. Biz de bıkmadan, yılma-dan çalışmalarımıza daha yüksek hedefler için devam edeceğiz. Bütün öğrencilerimi tebrik ediyor, gözlerinden öpüyorum.”dedi. 
Aydemir ayrıca 25 Mart 2013 yılında başlayıp 9 Nisan 2013 tarihinde sona eren yıldız erkekler turnuvasında ise Terme 2.´olduklarını belirterek, turnuvalarda emeği geçen herkese teşekkür etti.Kaynak: Terme Bilgi

.........

 

Basında Biz

 

Anafartalar Ortaokulu Türkiye Finallerinde

Anafartalar İlköğretim Okulu Gençlik ve Spor Kulübü, Samsun´u temsilen gittiği Nevşehir´deki bölge yarışmasında birinci olarak Türkiye finaline katılmaya hak kazandı.

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Kulüpler Arası İl Birinciliği yarışmasında birinci olan Anafartalar İlköğretim Okulu Gençlik ve Spor Kulübü, Samsun´u temsilen gittiği Nevşehir´deki bölge yarışmasında birinci olarak Kulüp´ler bazında ilk defa Samsun Yöresi ile Türkiye finaline katılmaya hak kazanmıştır.

27-28 Nisan 2012 tarihinde yapılan halay türü bölgesindeki yarışmada büyük bir başarıya imza atan, Anafartalar İlköğretim Okulu öğrencileri,Samsun yöresi ile birinci olarak ilçemizin ve ilimizin adını, Türkiye finaline taşıdı. Öğrenciler bir ay sonra Konya´da yapılacak olan Türkiye finalinde ilçemizi en iyi şekilde temsil etmek için yarışacak.

Anafartalar İlköğretim Okulu Müdürü Mustafa Gödek bu başarıdan dolayı gurur duyduğunu belirterek;  maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen Terme Kaymakamı Fahri Meral, Belediye Başkanı Ahmet Hamdi Yirmibeşoğlu ve eşi Halide Yirmibeşoğlu, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Halil Seyrekli ve çalışanlarına, Termeli esnaflara teşekkür etti. Okul Müdürü Mustafa Gödek “Hedefimiz bir ay sonra yapılacak olan Türkiye finalinde ilçemizi ve ilimizi en iyi şekilde temsil edip başarıya ulaşmak” dedi.Kaynak: Terme Bilgi

..........

 
Basında Biz  

Tarihi Yerler İlgiyle Gezildi

Anafartalar Ortaokulu öğrenci, veli ve öğretmenleriyle birlikte izcilik kulübünün etkinlikleri kapsamında Tokat Ballıca Mağarasına, Tokat ve Amasya illerine gezi yapıldı.

Gezilerde önce Ballıca Mağarası gezildi. Mağaranın bir çoban tarafından yıllar önce bulunduğu, astım ve baş ağrısına iyi geldiğini öğrenen öğrenciler, büyük ilgiyle mağarayı gezdiler.
Sonra Tokat merkeze geçen öğrenciler, buradaki tarihi  Taşan Çarşısını gezdi. 

Amasya´da müzeler, Kral Mezarları, tarihi camiler, Ferhat ile Şirin´in su kanalları, öğrenciler tarafından  gezildi ve Seyirlik tepesi´nden Amasya manzarası seyredildi.
Öğretmenlerden Sultan Veisoğlu, veli öğrencilerin çok memnun olduğunu, en kısa zamanda sadece Amasya´ya yeniden gidip tarihi yerleri daha detaylı bir şekilde gezmek istediklerini söyledi.Kaynak: Terme Bilgi

..........

 
Basında BizBasında Biz  

23 Nisan Renkli Geçti

Tüm okullarda belirli günlerde kutlanan 23 Nisan şenlikleri 25 Nisan Perşembe günü Anafartalar İlköğretim Okulunda kutlandı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasının ardından okul müdürü Müdürü Mustafa Gödek’in, günün anlam ve önemini belirten konuşması ile program devam etti.
Programda, öğrenciler günün anlamını belirten şiirler okudu. 

Aydın Yöresi Halk Oyunları gösterileri beğeniyle izlenirken, Anasınıfı öğrencilerinin "Palyaço" adlı müzikli oyunu izleyicileri kahkahaya boğdu.  "Hayat Bayram Olsa" müzikli gösterisi, İmambayıldı skeci,  tiplemeler, Samsun’da ve Kırşehir´de okullarını başarıyla temsil edip derece yapan halk oyunları ekibi, Trabzon ve Samsun yöresi oyunları oynadı. Ayrıca yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi ve okullarına katkıda bulunan velilere plaket takdim edildi. Öğrencilerin sene boyunca yaptıkları resimler sergilenirken  okul yararına düzenlenen çekiliş  heyecanlı dakikalar yaşattı. Program çeşitli yarışmalarla son buldu.Kaynak:Terme Bilgi

..........

 
Basında BizBasında BizBasında BizBasında BizBasında BizBasında BizBasında Biz  

23 Nisan Törenle Kutlandı

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM´nin açılışının 93. yıldönümü ilçemizde çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı´nda kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramına; Kaymakam Fahri Meral, İlçe Emniyet Müdürü Yalçın Şensu, Belediye Başkanı A. Hamdi Yirmibeşoğlu, Milli Eğitim Müdürü Suat Arslan, Jandarma Komutanı Burak Özer, Cumhuriyet Savcısı Kadir Çakmak, İlçe Müftüsü Mustafa Türken, Siyasi parti temsilcileri, okul ve kurum amirleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayı vatandaş katıldı.

Program Milli Eğitim Müdürlüğü´nün Atatürk Anıtına çelenk sunumuyla başladı, Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti.
Milli Eğitim Müdürü Suat Arlan, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında şunları söyledi: “TBMM´nin 93. yıldönümü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutladığımız bu gururlu günde burada bulunan herkese teşekkür ediyorum. 23 Nisan 1920, Türk Milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi´nin açıldığı ve Türk halkının var olma-yok olma savaşları içinde egemenliğini ilan ettiği tarihtir. Cumhuriyetimizin kurucusu, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk´ün, yarınlarımızın güvencesi çocuklarımıza hediye ettiği 23 Nisan Çocuk Bayramı, hem de geleceğin Cumhuriyet nesillerine, atamızın verdiği önemi ifade etmektir.
Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve Türk Devleti´nin devamını bilinçle yetişmesi amacıyla 23 Nisanlar, önemli birer vesiledir.
Ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütün olan Türkiye Cumhuriyeti, sizlerin bu bilinçli çabalarıyla, dünya devletleri arasında, layık olduğu seçkin yeri alacaktır.”
Arslan ayrıca öğrencilere Atatürk´ün öğrencilere olan şu hitabını hiç unutmamalarını söyledi. “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz.”

Milli Eğitim Müdürünün ardından Fatih Ortaokulu Öğrencisi Kübra Battal günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptıktan sonra Yahya Kemal İlkokulu öğrencisi Fatmanur Türköz ve Şehit Kibar Korhan Koç Ortaokulu öğrencisi Semanur Kermen şiirlerini okudu .

Gösteriler Büyük Alkış Aldı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında ilçemizdeki birçok okul gösteri yaptı
İlk olarak Özel İlkbilgin Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Öğrencileri halk oyunu, Anafartalar Ortaokulu Öğrencileri Trabzon yöresi Halk Oyunu, Atatürk İlkokulu Halk Oyunları Topluluğu değişik yörelerden halk oyunları ve Terme Ortaokulu öğrencileri Artvin Yöresi halk oyunlarını segiledi.

Törende ayrıca ilimizde ve bölge genelinde yapılan halk oyunları yarışmasında birincilik elde eden Anafartalar Ortaokulu Samsun Yöresi halk oyunları ekibi, sergiledikleri gösteriyle büyük alkış aldı.
Terme Oratokulu Öğrencilerinden Gamze Gökçe Güler ve Seda Demir ile Anafartalar Ortaokulundan sefa Yılmaz türkülerle izleyenleri coşturdu.

Ödüller Sahiplerini  Buldu

İlimizde ve bölgede yapılan halk oyunları yarışmasında 1.olan Anafartalar Ortaokulu Halk Oyunları ekibine ve ekibi çalıştıran öğretmenleri Erol Alan´a madalyaları ve Plaket takdim edildi. Bilgi Yarışmasında İlçe 1.´si olarak ilçemizi Samsunda temsil eden Cumhuriyet Ortaokulu öğrencileri de ödüllerini aldı.

Ayrıca “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” konulu şiir ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilerde ödülleri verildi.
Samsun atletizm yarışlarında Kros İl birinciliği ve Puanlı atletizm ikinciliği elde eden Terme Ortaokulu atletizm takımı, Futbolda; Yıldız Futbol Erkekler1. Cumhuriyet Ortaokulu, 2.Kocaman İO, 3. Anafartalar Ortaokulu öğrencileri;

Yıldız Futbol Kızlar        1. Hüseyinmescit İO, 2. Kocaman İO, 3. Anafartalar Ortaokulu;
Yıldız Voleybol Erkekler 1. Atatürk İO, 2. Yenimahalle İO, 3.Fatih Ortaokulu;
Yıldız Voleybol Kızlar     1. Terme Ortaokulu, 2. Atatürk İO, 3. Fatih Ortaokulu;
Küçük futbol erkekler    1. Anafartalar Ortaokulu, 2. Terme Ortaokulu ve 3. olan Evci İO da ödüllerini aldılar.Kaynak:Terme Bilgi

..........

 
   
   
   
   
   
   

 

Yayın: 2012-12-29 - Güncelleme: 2013-05-08 10:01:51 - Görüntülenme: 1064